O autorze
„Menedżer kultury”, ekspert Unii Europejskiej w zakresie kultury, wieloletni dyrektor różnych instytucji, m.in.: Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta, Teatru Rozmaitości w Warszawie, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od 2005 roku kieruje Polskim Wydawnictwem Audiowizualnym, przeksztalconym w 2009 r. w Narodowy Instytut Audiowizualny. Michał Merczyński z powodzeniem prowadzi go przez meandry cyfryzacji dziedzictwa kulturalnego i kształtuje polską kulturę w teorii - za pośrednictwem wydawanego przez Instytut internetowego pisma Dwutygodnik, jak i w praktyce - poprzez wsparcie dla setek wydarzeń kulturalnych. W 2011 r. NInA współodpowiadał za organizację Europejskiego Kongresu Kultury i Krajowego Programu Kulturalnego Prezydencji.

Dialog między polskim kompozytorem a gitarzystą Radiohead: Penderecki i Greenwood w Londynie!

Dziś o 20 w Barbican Centre w Londynie odbędzie się niezywkły koncert: Penderecki/Greenwood.

W programie znajdą się utwory profesora Pendereckiego: "Tren" i "Polymorphia", które stały się inspiracją dla Jonny'ego Greenwooda i jego kompozycji "Popcorn Superhet Receiver" i "48 Responses to Polymorphia". Ten ostatni powstał na zamówienie NinA, a wykonała go po raz pierwszy znakomita orkiestra Aukso pod batutą jej twórcy Marka Mosia we Wrocławiu podczas ubiegłorocznego Europejskiego Kongresu Kultury. Londyński koncert zbiega się z wydaniem przez Nonesuch Records tego materiału na płycie “Penderecki/Greenwood”. W Barbican trwa właśnie próba...

Jak doszło do tej nieoczekiwanej współpracy? Gdy organizowaliśmy koncert Radiohead w Poznaniu, podczas rozmowy z Jonny'm Greenwoodem niemal w każdym zdaniu przynajmniej raz padało nazwisko Pendereckiego. Fascynacja Greenwooda muzyką profesora jest faktem. Zarówno ich dzisiejszy wspólny występ, jak i koncert Penderecki/Aphex Twin, udowodniły, jak ważna jest twórczość polskiego kompozytora dla współczesnych muzyków z różnych obszarów. Top gitarzysta Radiohead i jeden z najbardziej radykalnych twórców współczesnej elektroniki remiksują powstałe przed półwieczem kompozycje jednego z najważniejszych kompozytorów naszych czasów. Ten Mefistofelesowski projekt, jak mówi profesor Penderecki, odmłodził go o 20 lat!
Trwa ładowanie komentarzy...