O autorze
„Menedżer kultury”, ekspert Unii Europejskiej w zakresie kultury, wieloletni dyrektor różnych instytucji, m.in.: Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta, Teatru Rozmaitości w Warszawie, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od 2005 roku kieruje Polskim Wydawnictwem Audiowizualnym, przeksztalconym w 2009 r. w Narodowy Instytut Audiowizualny. Michał Merczyński z powodzeniem prowadzi go przez meandry cyfryzacji dziedzictwa kulturalnego i kształtuje polską kulturę w teorii - za pośrednictwem wydawanego przez Instytut internetowego pisma Dwutygodnik, jak i w praktyce - poprzez wsparcie dla setek wydarzeń kulturalnych. W 2011 r. NInA współodpowiadał za organizację Europejskiego Kongresu Kultury i Krajowego Programu Kulturalnego Prezydencji.

Obywatel sieci świata

Kiedy w minionym roku szczęśliwie, i prawdziwie szczęśliwymi, kończyliśmy prezydencyjny, kulturalny program w kraju, na własnej skórze przekonaliśmy się, że w kulturze drzemie ogromny potencjał społeczny, że kultura rzeczywiście stanowi nieodzowną (a przy tym nieocenioną!) część procesów społecznych i zwyczajnie, codziennego życia.

Kiedy podczas EKK zobaczyliśmy, że z pomocą setki organizacji pozarządowych udaje nam się aktywizować kilka tysięcy uczestników, że ludzie naprawdę chcą wspólnie uczestniczyć w kulturze i pracować na rzecz swojej społeczności, postanowiliśmy w NInA odwoływać się do hasła sztuki dla zmiany społecznej i obywatelskości także w naszej „cyfrowej” działalności.

Tak też zrodził się pomysł, aby tegoroczną odsłonę Kultury 2.0, naszego corocznego „audiowizualnego” święta, poświęcić obywatelowi sieci świata, tzw. obywatelowi 2.0 i wspólnototwórczemu potencjałowi kultury wynikającemu z jej związków z nowymi mediami. W naszej siedzibie przy Wałbrzyskiej, po raz ostatni przed wielkim remontem, przez dwa dni będziemy zadawali ważne pytania o rolę i prawa obywateli kultury w sieci i poza nią, o archiwa społeczne, o to jak wykorzystywać je na rzecz swoich wspólnot, jak skutecznie dziś podtrzymywać pamięć społeczną i o nowe oblicze sztuki na Poziomie 2.0. Odpowiadać będziemy po obywatelsku, wspólnie dyskutując, grając w Obiegi kultury, digitalizując wspomnienia zapisane na taśmach, tworząc Korczak-hasła w Wikipedii i wchodząc w interakcję z nieprzebraną różnorodnością prac i instalacji wystawy Wejdź na Poziom 2.0.

Serdecznie Państwa zapraszam na festiwal Kultura 2.0 (26-27 października) do siedziby NInA, Wałbrzyska 3/5, kończymy w Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego!
Trwa ładowanie komentarzy...